Tok toplote je naraven, kadar teče iz tople, torej višje temperature na nižjo in bolj hladno temperaturo. Toplotne črpalke pa omogočajo spremembo toplotnega toka v drugo smer z razmeroma majhno količino energije. Toplotna črpalka prenese vir toplote iz naravnih virov v okolici ali iz virov toplote, ki jih je ustvari človek. Toplotne črpalke se lahko uporabljajo tudi za hlajenje, toplota se v tem oziru prenese v nasprotno smer. Ogrevanje s toplotno črpalko  pa je tudi varčno do okolja. S tem spada med eko ogrevanja in ga subvencionirajo s strani države.

Učinkovitost toplotnih črpalk pa merimo z grelnim številom (COP), ki nam pove, kakšen je izkoristek toplotne črpalke glede na vloženo energijo. Njihovo vzdrževanje je preprosto, poceni in imajo dolgo življenjsko dobo. Do 25 let. Prihranimo tudi pri prostoru,saj ne potrebujemo shrambe za drva ali olje. Prav tako jeseni nimamo problemov z dostavo. To je pa kar velika prednost. Ogrevanje s toplotno črpalko  pa je tudi varčno do okolja. S tem spada med eko ogrevanja in ga subvencionirajo s strani države. Toplotno črpalko pa uporabljamo ne samo za ogrevanje ampak  prav tako za hlajenje  prostorov poleti.

Toplotna črpalka je sposobna pridobiti okoli 75% zahtevane energije iz obnovljivih virov kot so zrak, voda, sonce in zemlje. Toplotna črpalka zrak-voda koristi zrak za ogrevanje ali hlajenje vaših prostorov, geotermalna toplotna črpalka pridobi toploto iz tal, medtem ko toplotna črpalka voda-voda deluje na principu kroženja vode iz katere prav tako izloča temperaturo. Investicija v sistem toplotne črpalke je sicer višja, se pa zaradi nižjih obratovalnih stroškov povrne v 5 do 7 letih, nato pa ostane le strošek za porabljeno električno energijo, ki je znatno manjši od stroška za kurilno olje ali za zemeljski plin. Poleg tega z uporabo toplotne črpalke zmanjšamo tudi negativne vplive na okolje.

Kar precej prednosti ima, če imamo novogradnjo je vredno dobro premisliti kako bomo vložili vsak evro in kako se nam povrne vloga, seveda se stanje še ves čas spreminja in otežuje nalogo. Toda dolgoročno…česa ne bo zmanjkalo?

Leave a Reply

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja