Če bi vprašali vaše starše ali stare starše kako so gradili hiše, bi vam o tem lahko pripovedovali dolge ure. Verjetno bi prav tako lahko na veliko razpravljali o varnosti in podobnih stvareh, kaj šele če bi jih omenili gradbeni oz. h oder. Verjetno bi vas malo čudno pogledali in rekli, ja kakšen oder vendar. Postavili smo dve ali tri koze, na njih položili lesen ploh in smo zidali. Omogočen vam je gradbeni oder najem, ali pa nakup novega, vendar vas bo to stalo precej denarja, zato je prva izbira malce boljša.

Uporaba t.i. koz, je tudi danes še vedno dovoljena, vendar z nekaj omejitvami, ki pa jih v preteklosti ni bilo. Le kdo pa je v preteklosti gledal na to da ima ploh širino vsaj 80cm, ter da dela le do višine 2 metrov.

Da ne ostanemo samo v preteklosti in kozah, gradbeni oder je lahko tudi kovinski in lesen, seveda spet z svojimi omejitvami.  Lesenih odrov v današnjem času ne vidimo tako pogosto, kar pa ne pomeni, da se jih ne uporablja. Pri lesenih odrih se običajno za konstrukcijo uporabljajo leseni drogovi , katerih premer ne sme biti manjši od 8cm in sicer naj najtanjšem delu. Tudi v preteklosti so se tega pravila držali, vendar ne tako do centimetra natančno. Skoraj sigurno pa se niso držali pravila, da je lesen gradbeni oder dovoljeno postaviti le do višine 10. metrov, ter da kakršno koli podaljševanje ni dovoljeno.

Kot smo že omenili leseni odri niso tako pogosti, kot so pogosti kovinski odri. Poznamo jih več vrst t.i. gradbeni H oder, cevni oder, premični gradbeni oder. Prav slednji je vedno bolj v uporabi pri delu na manjših površinah, ravni in varni podlagi, ter posebej primeren zaradi hitrega in enostavnega premikanja, saj ima nameščene vrtljive koleščke.

Leave a Reply

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja