Garažnih vrat morda ne dojemamo kot najpomembnejšega elementa zgradbe, kar pa ne pomeni, da izbira vrat ne zahteva premisleka. Ne gre namreč le za to, da z njimi zapremo dostop do garaže, vrata imajo še druge funkcije. Odvisno od tega, kje garažna vrata uporabljamo, so namreč ta lahko tudi odličen estetski dodatek, v vsakem primeru pa moramo nujno poskrbeti za to, da so kar se da uporabna. Nenazadnje gre za element, ki je naravnan izrazito funkcionalno. Samo dober izgled in pravilno delovanje pa še ne zagotavljata dolgoročnega zadovoljstva z garažnimi vrati, zato ne smemo zanemarjati še drugih lastnosti teh vrat.

Garažna vrata delimo glede na izvedbo samih vrat ter glede na mehanizem, ki skrbi za odpiranje, oboje pa je v veliki meri povezano. Najbolj osnovna in v preteklosti najbolj pogosta različica garažnih vrat so bila dvižna vrata iz kovine ali lesa, ki se s pomočjo vzmetnega mehanizma v enem kosu dvignejo in pospravijo pod strop. Takšna vrata so zelo enostavna za uporabo, a navadno ne zagotavljajo dobrega tesnjenja in izolacije, zato je njihova uporabnost omejena. Omenjene pomanjkljivosti odpravljajo sekcijska garažna vrata, ki so danes med najbolj priljubljenimi izbirami. Niso sestavljene iz enega kosa, temveč iz lamel, ki se lahko kompaktno pospravijo pod strop. Kombinacija izoliranih vodil in kakovostnih lamel poskrbi za optimalno tesnjenje, zato lahko tako zaprto garažo uporabljamo tudi za hranjenje stvari, občutljivih na vplive okolja. Izvedbe z manjšimi lamelami, ki se ob odpiranju navijejo, imenujemo navojna garažna vrata. Lamele se tako navijejo v kompaktno rolo, ki je lahko znotraj ali zunaj garaže. Pri vseh izvedbah je možno mehanizem opremiti z električnim daljinskim upravljanjem, ki zagotovi še dodatno varnost in udobje, saj tako vrata lahko upravljamo kar iz avtomobila ali doma.

Poleg vrat in mehanizma odpiranja moramo biti pozorni tudi na materiale ter zahtevano vzdrževanje, saj so garažna vrata namenjena dolgoletni uporabi, poleg tega so ves čas izpostavljena vsem vremenskim vplivom. Le s kakovostnimi materiali in rednim vzdrževanjem bomo zagotovili optimalno življenjsko dobo vrat, k temu pa pripomore tudi garancija proizvajalca ali prodajalca, ki navadno krije pet ali deset let.

Leave a Reply

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja