Zakonska zaščita je nujno potrebna na praktično vsakem koraku in prav je, da je naša družba postavila stroga merila, kaj se sme in kaj ne sme. Zato je tudi barva za les, kot zaščita za les, strogo regulirana z različnimi zakoni in zakonskimi predpisi. Evropska Unija še posebej veliko pozornost namenja varovanju okolja, zato se mora tudi barva za les proizvajati v skladu z različnimi direktivami Evropske Unije, npr. Uredba REACH je ena od uredb, ki jih je treba spoštovati. Točno ta, pa govori o registraciji, evalvaciji, avtorizaciji in omejevanju kemikalij, ki jih vsebuje barva za les.

 

Barva za les je v Sloveniji regulirana z nadzorom Urada Republike Slovenije za kemikalije

Testi barv in premazov v Sloveniji.

Čeprav je vpliv različnih učinkovin, ki jih vsebuje barva za les, zanemarljiv za človeka in okolje, je prav, da je le – ta strogo reguliran tudi z nacionalnimi zakoni. Predvsem je nujno, da barva za les ne vsebuje škodljivih hlapnih snovi, saj v kolikor bi le – te vsebovali zaščitni premaz za les, ki se ga uporablja v zaprtih prostorih, bi to lahko bilo zelo škodljivo za ljudi, še posebej za dojenčke in majhne otroke. Za les, ki pa se ga uporablja pri zunanji uporabi, pa je obvezno, da barva za les vsebuje sredstva, ki se vežejo v les in da se ob vplivu katerekoli vremenske situacije ne izpirajo oz. izločujejo iz njega v okolje.

Namreč v kolikor bi se barva za les izločala iz lesa v okolje, bi le – tega kontaminirala, hkrati pa bi se zaščita lesa s tem s časom zmanjševala. Zato je dolžnost uporabnikov vseh zaščit za les, da strogo spoštujejo navodila proizvajalca, katera so prav vsa napisana v skladu z veljavno zakonodajo, saj se sicer ne bi pojavila na uradnih prodajnih policah. Zato, predno se barva za les znajde v vaši nakupovalni košarici, vedno najprej preverite deklaracijo na embalaži, ki mora biti spisana v skladu s slovensko in EU zakonodajo.

Leave a Reply

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja